Krediti za početnike (start-ap)

Ukoliko želite da pokrenete sopstveni posao, a nemate dovoljno sredstava za tu namenu, imate mogućnost da konkurišete za start-ap kredit – zajam koji se dodeljuje radi započinjanja sopstvenog posla. Pored poslovnih banaka, ovu vrstu kredita odobrava i Fond za razvoj, državna institucija koja nudi nekoliko kreditnih paketa prilagođenih različitim poslovnim situacijama.

KREDITI FONDA ZA RAZVOJ REPUBLIKE SRBIJE

Fond za razvoj početkom svake godine objavljuje uslove za odobravanje kredita. Ta sredstva predstavljaju finansijsku podršku licima koja žele da pokrenu sopstveni posao ili postojećim preduzetnicima, poljoprivrednicima, mikro i malim privrednim društvima koja su registrovana u Agenciji za privredne registre najranije u godini koja prethodi godini podnošenja zahteva. 

Kreditom se finansira sređivanje poslovnog prostora ili objekta, kupovina opreme – nove ili polovne, ne starije od pet godina, s tim što isporučilac opreme ne može biti fizičko lice osim ako je preduzetnik; kao i trajna obrtna sredstva (do 20 odsto ukupne vrednosti kredita). Ne može se koristiti u svrhu finansiranja trgovine, igara na sreću, nabavke oružja, nafte, čelika i sličnih proizvoda.

Krediti za preduzetnike odobravaju se u iznosu od 280.000 do 2,1 milion dinara, a za preduzeća do 4,2 miliona. Pored toga, Fond za razvoj odobrava i bespovratna sredstva od 120.000 do 1,8 miliona dinara. Rok otplate je do pet godina, u okviru koga je grejs-period do jedne godine. Važno je naglasiti da kod ovih kredita postoji primena valutne klauzule, dakle, postoji rizik od buduće promene kursa. Kamatna stopa na ovu vrstu kredita kreće se od 1,5% godišnje, uz garanciju banke do 3% godišnje uz ostala sredstva obezbeđenja. Otplata se vrši na mesečnom/tromesečnom nivou.

U grejs-periodu interkalarna kamata se obračunava tromesečno unazad i pripisuje glavnom dugu. Interkalarna kamata je kamata koja se obračunava i naplaćuje samo od momenta kada vam se odobri kredit do momenta kada počnete da ga otplaćujete, tj. do naplate prve rate. U zavisnosti od poslovne politike, banka može obračunatu interkalarnu kamatu da pripiše glavnici duga i naplati je preko anuiteta/rata ili odjednom – posle isteka korišćenja kredita. Ukoliko banka obračunava interkalarnu kamatu, trebalo bi pre zaključenja ugovora proveriti sa službenicima banke kada bi bilo najbolje da vam se isplati kredit da bi interkalarna kamata bila što manja.

Sredstva obezbeđenja državnih start-ap kredita su garancija poslovne banke ili hipoteka prvog reda na nepokretnostima, zaloga na pokretnim stvarima u vlasništvu, odnosno zaloga na budućoj stvari/opremi/vozilima koji su predmet kreditiranja ili, zavisno od vrste kredita, ugovorno jemstvo ili pristupanje dugu pravnog lica za korisnika kredita, sa odgovarajućim instrumentima obezbeđenja jemca. Fizičko lice može biti jemac do maksimalnog iznosa od 300.000,00 dinara, dok se deo kredita iznad tog iznosa mora obezbediti drugim instrumentima obezbeđenja.

Odnos tržišne vrednosti navedenih instrumenata obezbeđenja u odnosu na iznos kredita uvećan za pripadajući kamatu i druge troškove treba da bude 1 : 1.

Zahtev za odobrenje kredita podnosi se u centrali Fonda ili u teritorijalnim ispostavama Razvojne agencije Srbije.

Potrebno je priložiti i dokumentaciju o firmi, dokaze da podnosilac zahteva ispunjava uslove, biznis plan, kao i dokumentaciju o objektu / poslovnom prostoru koji se adaptira (uključujući i građevinsku dozvolu) ili opremi koja se kupuje.

Odobrena sredstva se, na osnovu Ugovora o asignaciji, uplaćuju direktno na račun isporučioca opreme, odnosno izvođaču građevinskih radova.

KREDITI POSLOVNIH BANAKA

Većina poslovnih banaka kroz svoj kreditni program nudi preduzetnicima i pravnim licima kredite za investiranje i kupovinu osnovnih ili obrtnih sredstava. Međutim, manji broj poslovnih banaka odobrava kredite preduzetnicima i pravnim licima koji posluju manje od godinu dana.

Banke nude start-ap kredite koji su kratkoročnog karaktera, u visini do 10.000 evra, s rokom otplate do pet godina. One banke koje nude kredite za započinjanje sopstvenog posla istovremeno zahtevaju sredstva obezbeđenja u vidu hipoteke prvog reda na nepokretnostima, ugovornog jemstva pravnog lica koje ispunjava kriterijume banke, uspostavljanje zaloge na pokretnim vrednostima ili polaganje depozita koji se kreće od 20% do 100% odobrenih sredstava na ime kredita. Pojedine banke nude i grejs-period tokom prvih šest meseci otplate kredita.

Kamatne stope na kredite za započinjanje sopstvenog posla su znatno više od ostalih kredita koji se odobravaju pravnim licima i preduzetnicima i kreću se do 30%.

Saveti
  1. Ukoliko imate nameru da započnete sopstveni posao, potrebno je da imate u vidu visok nivo lične odgovornosti koji ta odluka nosi sa sobom, kao i činjenicu da postoji rizik od gubitka uloženog kapitala.
  2. Nevezano za vrstu delatnosti koju obavljate, potrebno je da pre svega testirate poslovnu ideju, a zatim je i detaljno proverite kroz izradu biznis plana, uz pomoć koga ćete lakše pribaviti investicije i sagledati sve aspekte i rizike poslovanja.
  3. Pre nego što se odlučite da li ćete uzeti kredit, pažljivo razmotrite investiciju koju finansirate na ovaj način i odaberite banku sa uslovima koji najviše odgovaraju vašim potrebama i mogućnostima.
  4. Redovnim plaćanjem obaveza po kreditu gradite urednu kreditnu istoriju, što kasnije može olakšati uzimanje novog biznis kredita, uz povoljnije uslove.
  5. Utvrdite kakva su sredstva obezbeđenja (hipoteka, zalog, menica ili sl.) potrebna za dobijanje kredita i koliki su troškovi po osnovu dobijanja neophodne dokumentacije koju banka traži, kao što su troškovi: procene vrednosti nepokretnosti i pokretnih stvari, premije osiguranja ili druge naknade u vezi sa sredstvima obezbeđenja kredita, upisa u registar kod nadležnog organa, pribavljanja izvoda iz zemljišnih knjiga, pribavljanja uverenja, potvrda, dozvola i rešenja nadležnih organa, Kreditnog biroa i dr.
  6. Ne zaboravite – u slučaju neispunjavanja kreditnih obaveza prema državi ili poslovnoj banci, preduzetnik sopstvenom imovinom garantuje za obaveze koje je preuzeo na sebe.