Кредити и други кредитни производи могу бити уговорени са фиксном или променљивом (варијaбилном) каматном стопом.
Кредит са фиксном каматном стопом је кредит који се отплаћује по каматној стопи која је одређена у моменту потписивања уговора и која остаје иста у току целог периода отплате кредита, због чега се износи рата током отплате не мењају. Код ових кредита зајмопримац увек унапред зна укупан износ камате коју плаћа по кредиту.
Кредит с променљивом каматном стопом је кредит који се отплаћује по каматној стопи која зависи од промене одређених променљивих фактора, као што су референтне каматне стопе (EURIBOR, LIBOR, BELIBOR), стопа инфлације и сл. Висина каматне стопе код ових кредита се може мењати, а самим тим и укупан износ камате коју је потребно платити.
Уговором о кредиту утврђени су услови под којима може доћи до промене каматне стопе. Због тога је битно да уговор пре потписивања пажљиво прочитате и да пре свега разумете све оне одредбе уговора које директно утичу на промену ваших укупних обавеза по основу узетог кредита.
Најпре да објаснимо шта је каматни ризик. Реч је о ризику промене каматне стопе у току отплате кредита, што директно доводи до промене висине рате кредита.
Наиме, ваша обавеза према банци по основу узетог кредита састоји се у периодичном (најчешће месечном) отплаћивању рата, које чине одређени део главнице и припадајућа камата. Код кредита с променљивом каматном стопом висина рате зависи од промене каматне стопе и то је разлог због чега се при узимању оваквих кредита преузима каматни ризик, тј. ризик повећања трошкова у случају повећања каматне стопе.
Уколико, дакле, узмете кредит с променљивом каматном стопом, и ви сте изложени каматном ризику у току отплате кредита у случају повећања каматне стопе. Променљивост каматне стопе, односно када и у којим околностима може доћи до њене промене ближе се дефинише уговором о кредиту. Променљива каматна стопа може бити исказана као нпр. референтна каматна стопа (обично EURIBOR или LIBOR) и плус каматна маржа. У зависности од промена EURIBOR-а или LIBOR-а мења се и каматна стопа. Постоје, наравно, и другачије дефинисане каматне стопе, када њихове промене могу зависити од других фактора, што мора бити прецизно наведено у уговору.
EURIBOR и LIBOR су каматне стопе по којима пословне банке широм Европе међусобно позајмљују новац (у еврима или другој валути) и оне представљају референтне каматне стопе, тј. каматне стопе које банке користе за формирање каматне стопе на кредите које одобравају клијентима.
Вредности EURIBOR-а и LIBOR-а се свакодневно утврђују.
Кредити са валутном клаузулом могу бити привлачни на први поглед пре свега због ниже каматне стопе. Међутим, они истовремено носе и већи ризик и самим тим могу подразумевати повећање обавеза због непредвидивих валутних кретања.
У претходном периоду био је уочен пораст тренда задуживања у другим валутама, нпр. у швајцарским францима (CHF)), пошто су се кредити индексирани у тој валути нудили с нижом каматном стопом у односу на кредите индексиране у еврима. У пракси се показало да је курс швајцарског франка у односу на динар у периоду од две године порастао чак 72%, што је знатно утицало и на повећање обавеза клијената задужених у овој валути, док је курс евра у истом периоду забележио раст од 40%.
Важно је знати да нижа каматна стопа у тренутку закључивања уговора не значи и да је такав кредит повољнији. Треба узети у обзир и период отплате кредита, као и кретање и промену раста курса стране валуте у односу на динар.