Не дозволите да фактор изненађења буде присутан у вашем животу у моменту када одлазите у пензију! Будите одговорни према својој будућности!
Водич о пензијама је намењен свим будућим пензионерима и има за циљ да пружи савете о могућим изворима примања у старости и да подстакне на размишљање о квалитету живота у пензионерским данима.
Пензија треба да вам омогући да будете финансијски збринути у старости, да имате сигуран приход након завршетка радног века. Иако вам се чини да до пензије има доста времена и да тренутно можда није време да о томе мислите, она ће доћи брже него што вам се то сада чини. Почните на време да штедите, редовно издвајајте и мање износе како бисте себи обезбедили угоднију и безбрижнију старост.
Пензија представља један од видова дугорочне инвестиције у коју улажете током целог радног века. Никада није касно да почнете са штедњом за пензију.
Чак и ако почнете пажљиво да управљате личним финансијама само неколико месеци пре, то ће ваш одлазак у пензију учинити лакшим. За почетак сагледајте своје месечне расходе (почните од месечних рачуна уз помоћ калкулатора кућног буџета). Направите приоритете и не купујете неплански.
Код нас, за сада, постоје два начина: државна и приватна пензија.
Систем државних пензија (обавезно пензијско осигурање ) заснива се на текућем финансирању, што значи да сви који данас раде и остварују приход, по принципу обавезности, издвајају кроз доприносе за пензијско и инвалидско осигурање средства за финансирање пензија (принцип међугенерацијске солидарности). Држава вам омогућава да имате: старосну, инвалидску или породичну пензију, као и новчану накнаду за телесно оштећење и за туђу негу и помоћ.
Треба да знате да ћете право на старосну пензију остварити само уколико имате минимум 15 година радног стажа.
Висина државне пензије зависи од трајања периода у коме се уплаћује допринос и од висине плате. Исплату ове пензије гарантује држава и она се исплаћује на месечном нивоу.
Имајте у виду да државна пензија може бити недовољна за обезбеђење животног стандарда на какав сте навикли.
Планирање пензије је дугорочан процес који се мења у зависности од различитих околности из вашег приватног живота (новог посла, венчања или развода) или неких општих тржишно-економских кретања (каматне стопе, инфлације). Зато почните да издвајате део примања од првог дана вашег запослења.
Уколико сте запослени, послодавац треба да вам уплаћује доприносе за пензијско, здравствено и осигурање за случај незапослености. Проверите да ли је то заиста тако!
Утврдите колико можете да издвајате додатну штедњу за старост. Детаљно се распитајте о напред наведеним могућим изворима прихода у пензији и определите се за онај вид који вам највише одговара.
Брошуре и проспекти представљају маркетиншки материјал, а не инвестиционе савете. Они производе приказују у најбољем светлу. Стога, немојте се ослањати само на рекламни материјал, већ се за савете увек обратите неутралној особи.