Ne dozvolite da faktor iznenađenja bude prisutan u vašem životu u momentu kada odlazite u penziju! Budite odgovorni prema svojoj budućnosti!
Vodič o penzijama je namenjen svim budućim penzionerima i ima za cilj da pruži savete o mogućim izvorima primanja u starosti i da podstakne na razmišljanje o kvalitetu života u penzionerskim danima.
Penzija treba da vam omogući da budete finansijski zbrinuti u starosti, da imate siguran prihod nakon završetka radnog veka. Iako vam se čini da do penzije ima dosta vremena i da trenutno možda nije vreme da o tome mislite, ona će doći brže nego što vam se to sada čini. Počnite na vreme da štedite, redovno izdvajajte i manje iznose kako biste sebi obezbedili ugodniju i bezbrižniju starost.
Penzija predstavlja jedan od vidova dugoročne investicije u koju ulažete tokom celog radnog veka. Nikada nije kasno da počnete sa štednjom za penziju.
Čak i ako počnete pažljivo da upravljate ličnim finansijama samo nekoliko meseci pre, to će vaš odlazak u penziju učiniti lakšim. Za početak sagledajte svoje mesečne rashode (počnite od mesečnih računa uz pomoć kalkulatora kućnog budžeta). Napravite prioritete i ne kupujete neplanski.
Kod nas, za sada, postoje dva načina: državna i privatna penzija.
Sistem državnih penzija (obavezno penzijsko osiguranje ) zasniva se na tekućem finansiranju, što znači da svi koji danas rade i ostvaruju prihod, po principu obaveznosti, izdvajaju kroz doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje sredstva za finansiranje penzija (princip međugeneracijske solidarnosti). Država vam omogućava da imate: starosnu, invalidsku ili porodičnu penziju, kao i novčanu naknadu za telesno oštećenje i za tuđu negu i pomoć.
Treba da znate da ćete pravo na starosnu penziju ostvariti samo ukoliko imate minimum 15 godina radnog staža.
Visina državne penzije zavisi od trajanja perioda u kome se uplaćuje doprinos i od visine plate. Isplatu ove penzije garantuje država i ona se isplaćuje na mesečnom nivou.
Imajte u vidu da državna penzija može biti nedovoljna za obezbeđenje životnog standarda na kakav ste navikli.
Planiranje penzije je dugoročan proces koji se menja u zavisnosti od različitih okolnosti iz vašeg privatnog života (novog posla, venčanja ili razvoda) ili nekih opštih tržišno-ekonomskih kretanja (kamatne stope, inflacije). Zato počnite da izdvajate deo primanja od prvog dana vašeg zaposlenja.
Ukoliko ste zaposleni, poslodavac treba da vam uplaćuje doprinose za penzijsko, zdravstveno i osiguranje za slučaj nezaposlenosti. Proverite da li je to zaista tako!
Utvrdite koliko možete da izdvajate dodatnu štednju za starost. Detaljno se raspitajte o napred navedenim mogućim izvorima prihoda u penziji i opredelite se za onaj vid koji vam najviše odgovara.
Brošure i prospekti predstavljaju marketinški materijal, a ne investicione savete. Oni proizvode prikazuju u najboljem svetlu. Stoga, nemojte se oslanjati samo na reklamni materijal, već se za savete uvek obratite neutralnoj osobi.