Posao finansijskog lizinga, kao vid finansiranja nabavke opreme i drugih trajnih dobara, postao je nezaobilazan u svakodnevnom životu. Zbog toga je važno da se upoznate sa specifičnim razlikama između ovog posla i poslova kojima se na drugi način finansira takva nabavka.
Finansijski lizing je posao u kome vi kao primalac lizinga s davaocem finansijskog lizinga zaključujete ugovor, na osnovu koga davalac finansijskog lizinga stiče obavezu da od isporučioca, koga ste vi izabrali, pribavi predmet lizinga, koji ste takođe vi izabrali (npr. automobil određenih karakteristika i sl.), i da vam taj predmet dâ na korišćenje.
Istovremeno, vi kao primalac lizinga stičete obavezu da davaocu finansijskog lizinga plaćate ugovorenu naknadu (lizing naknada) u ugovorenim iznosima i rokovima, kao i da snosite sve troškove i rizike u vezi s predmetom lizinga.
Ako ugovorom nije predviđeno vaše pravo da po isteku ugovora otkupite predmet lizinga, imate obavezu da taj predmet vratite davaocu
U izboru između ponuda različitih davalaca finansijskog lizinga, proverite visinu efektivne stope lizing naknade. Ta stopa, pored nominalne kamatne stope, uključuje i druge troškove i naknade koje davalac finansijskog lizinga zaračunava:
troškove upisa ugovora u Registar finansijskog lizinga,
troškove odobrenja, odnosno obrade zahteva za finansiranje i sl.
Ako je vaša obaveza izražena u stranoj valuti, tj. ako je reč o ugovoru s tzv. valutnom klauzulom. – Obratite pažnju na to koji kurs će biti primenjen prilikom utvrđivanja dinarske protivvrednosti na dan dospeća vaše obaveze plaćanja. Najčešće je to prodajni kurs banke po izboru davaoca lizinga.
Ako je reč o fiksnoj kamatnoj stopi ili o promenljivoj kamatnoj stopi. – U slučaju da se primenjuje promenljiva kamatna stopa, potrebno je da vam bude objašnjeno pod kojim uslovima, u kojim vremenskim intervalima i na koji način će promenljiva kamatna stopa uticati na visinu vaše obaveze.
Ako zaključite ugovor s promenljivom kamatnom stopom, snosite rizik da vam rata lizing naknade bude povećana, i to za iznos povećanja kamate i za iznos dodatnog PDV-a, koji se kod finansijskog lizinga obračunava i na kamatu, što svakako predstavlja dodatni trošak u odnosu na druge vidove finansiranja (kamata kod bankarskih kredita nije oporeziva).
Ako treba da platite interkalarnu kamatu i u kom iznosu. – Interkalarna kamata je ona kamata koja se davaocu lizinga plaća za period od dana kada on isporučiocu plati predmet lizinga do dana isporuke predmeta lizinga ili plaćanja prve rate lizing naknade. U slučaju da se interkalarna kamata naplaćuje, potrebno je obratiti pažnju da li je u ugovoru jasno određen krajnji rok isporuke.